BAZALKA POSVÁTNÁ – TULSI
Tulsi, královna bylin, elixír zdraví, je jednou z nejposvátnějších a nejoblíbenějších bylin mezi mnoha hojivými a léčivými bylinami Orientu.

Tulsi, která je uznávána jako obecný posilující a vitalizační prostředek neboli „Elixír života“, je již po dlouhý čas tradičně používána pro léčbu širokého spektra poruch, včetně nemocí dutiny ústní a krku, plic, srdce, krve, jater, ledvin a zažívacího traktu, dýchacího ústrojí, metabolismu a nervového systému. Tulsi se běžně používá pro léčbu kašle, chřipky a nachlazení, bolesti hlavy a uší, revmatismu a artritidy, malárie, při vysokých teplotách, alergických reakcích a různých kožních chorobách, pro snížení toxických účinků různých jedů, včetně případů bodnutí hmyzem nebo uštknutí hadem a pro vypuzení střevních parazitů, proti hmyzu a na vyčištění vzduchu….

BENZOE
Sladká balzámová vůně. Pročišťující a posilující olej pro slezinu a slinivku, zažívací, dýchací a močopohlavní systém (nadýmání, průjem, úporný kašel, sípání, ztráta hlasu), má zklidňující účinky, pomáhá při přílišném přemýšlení a starostech.

BERGAMOT
Svěží, sladce ovocná, dřevito-bylinná vůně. Výborný olej při nervovém napětí, podrážděnosti a depresích, pomáhá při nespavosti a nervózním zažívání, zmírňuje úzkost, syndrom podrážděného tračníku a premenstruační tenze. Nevystavujte pokožku přímému slunci ani soláriu 12 hodin po použití oleje.

CEDR
Sladce dřevitá vůně s kafrovým nádechem. Antiseptický, močopudný olej, působí zejména na infekce močového, dýchacího a pohlavního ústrojí, pomáhá zprůchodnit cévy a lymfatický systém (arterioskleróza, celulitida, otoky), posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku. Nepoužívejte v těhotenství.

CIST
Cistus incanus je ceněn především pro své schopnosti účinně bojovat s jakoukoliv infekcí. Druhou silnou zbraní Cistus incanus je jeho schopnost neutralizace volných radikálů a účinné vylučování toxinů z jakýchkoliv patogenů z organismu.

GERANIUM
Exotické těžší aroma s kořenitým nádechem. Používá se při zánětech v zažívacím, dýchacím, močovém, rozmnožovacím a nervovém systému, účinný při potížích v přechodu (návaly, nespavost, nadměrné pocení), na ekzémy a suchou pokožku, vhodné pro workoholiky – zklidňuje při stresu a přepracovanosti. Nepoužívejte při zvýšené srážlivosti krve.

HELICHRYSUM ( SLAMĚNKA)
Bylinná vůně s medovými a ovocnými podtóny. Protikřečový a protizánětlivý olej, který výrazně zabraňuje srážení krve, používá se na krevní podlitiny, křečové žíly, místní krvácení, snižuje hladinu cholesterolu, uvolňuje podrážděnost a napětí, ulevuje při migréně a nespavosti.

HEŘMÁNEK MODRÝ
Vysoké procento farnesenu dává nepálskému heřmánkovému oleji velmi příjemnou sladce bylinnou vůni s ovocnými tóny. Má všestranné použití na všechny druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy, vhodný při chudokrevnosti, nespavosti, migréně, závratích, uvolňuje nervozitu a podráždění.

KADIDLO
Meditativní, teplá, sladce kořenno-balzámová vůně. Jeden z nejlepších olejů na problémy nervového původu, ulevuje při nervovém napětí, úzkosti, depresi a nespavosti, je protikřečový a pomáhá při celé řadě dýchacích obtíží, pročišťuje mysl a navozuje meditaci.

KANANGA
Sladká květinová lehce kořenná vůně podobná ylang-ylangu. Působí protikřečově, snižuje svalové napětí a krevní tlak, pomáhá při syndromu premenstruační tenze, nervových poruchách a depresi, její účinky jsou až sedativní, působí afrodiziakálně. Nepoužívejte při nízkém krevním tlaku.

KASSIE
(Cinnamomum cassia) silně prohřívá a prokrvuje, vhodná při zimomřivosti, studených končetinách, nízkém tlaku, bolestivé menstruaci, kašli se zahleněním, nachlazení, uklidňuje při přecitlivělosti a strachu, působí antidepresivně až afrodiziakálně.

LEVANDULE
Levandule úzkolistá (syn.levandule lékařská, Levandula Angustifolia; Francie)

Sladce bylinná, jemná, lehce květinová vůně. Všestranný olej vhodný k ošetření oděrek, spálenin a kožních onemocnění, zklidňuje a snižuje krevní tlak, pomáhá při bolestech, srdečních a emočních obtížích od arytmie až po deprese, hysterii či nespavost, vhodný v těhotenství a pro děti.
Eo je účinný na psychiku, tělo i emoce. Je to povzbuzující prostředek pro celé tělo, stimuluje obnovu buněk. Levandule je mimořádně účinná při popáleninách. Zklidňuje kůži po hmyzím bodnutí a popáleninách od kopřiv. Může se použít i neředěná. Je výborným přírodním repelentem. Pomáhá při kožních onemocněních, vředech, žaludečních vředech a poranění. Levandule je vhodná jako sedativum při psychických a citových problémech. Pomáhá mírnit bolesti působením přes mysl (migrény, bolesti hlavy). Uklidňuje nervy, zmírňuje deprese. Uvolňuje napětí při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci. Užívá se jako tonikum, prostředek proti nadýmání, k dezinfekci. Podporuje dobrý spánek. Levandule není vhodná pro lidi s kriticky nízkým krevním tlakem, neboť krevní tlak velmi účinně snižuje. Proto se ji nedoporučuje užívat ani v prvních třech měsících těhotenství. Pro svoji jemnost se hodí ve vyšším stádiu těhotenství a pro miminka. Má zesílený účinek zejména na psychickou rovinu osobnosti.

Levandule širokolistá (Lavandula Latifolia; Španělsko)

Bylinná vůně s kafrovitými tóny. Je méně zklidňující než levandule lékařská, zato účinnější při kašli, astmatu, bronchitidě, streptokokových infekcích, na bolesti svalů a kloubů, má povzbuzující účinky, vhodná při únavě a vyčerpání. Nepoužívejte při horečce a epilepsii, v těhotenství a pro děti do 30 měsíců. Pro její silnější vůni se používá především pro fyzické tělo.

LIMETKA
Je vhodná do masážních olejů, pomocí kterých rozproudí lymfu, vypne pokožku, pomůže odstraňovat celulitidu a odvede toxické látky z těla. Také pomáhá proti akné. Má krásnou vůni, která oplývá antidepresivními účinky.

LITSEA CUBEBA
Vůně je výrazně citrusová a lehkým nádechem květin. Litsea podporuje koncentraci, je vhodná při depresích, nedostatku energie, melancholii, přílišném duševním vyčerpání a nervovém napětí. Posiluje lymfatický systém, trávení, mírní bolesti (bolesti hlavy, bolesti kloubů) Mírní vysoký krevní tlak, jaterní potíže, zimnici, přílišné pocení a poruchy srdečního rytmu. Osvědčil se i proti kinetóze během cestování.

LÍPA
Lípa má sladkou květovou vůni s medovými podtóny, která navozuje uvolnění a zmírňuje projevy stresu na duši i na pokožce. Energeticky harmonizuje a otevírá srdce. Je vhodná pro pleť s prvními vráskami, zmírňuje podráždění a suchost pokožky.

MANDARINKA
(Citrus reticulata) Uvolňuje psychické napětí, úzkost, depresi, osvěžuje, pomáhá při nespavosti, výrazně harmonizuje dětskou psychiku. Pomáhá při zažívacích problémech zvláště u dětí: do bříška vmasírujte 2% roztok mandarinky v mandlovém oleji po směru hodinových ručiček). Je bezpečná i v těhotenství.

MEDUŇKA
Bylinná vůně s citronovým nádechem. Má výrazné zklidňující účinky, působí při nespavosti, nervozitě, hysterii, neklidu, depresi a srdečních potížích, reguluje funkce jater a žaludku (vředy, žaludeční neuróza, nevolnost). Nepoužívejte na hypersensitivní, poškozenou či nemocnou pokožku, pro děti do 30 měsíců a při zvětšené prostatě.

MIMÓZA V JOJOBĚ
Aroma z absolue mimózy je velmi silné, čím více se ovšem absolue naředí, tím příjemnější a jemnější tóny z něj vystupují. Na pokožce se jako první objeví poněkud silné sladké tóny, které se postupně otevírají a mění. Eva-Marie Lind, americká aromaterapeutka a autorka mnoha populárních publikací, popisuje rozvíjení aroma mimózy dokonale: od čerstvě posekané trávy, cukrové třtiny s medem se sukýnkou z jemného kmínu a koření, jejíž záhyby nesou představu malin, kosatců a fialek ke spočinutí na podkladu spodních tónů z banánů a čerstvého dřeva. V tomto výrobku je již mimózové absolue zředěné v jojobovém oleji na jemně vábivou koncentraci. Nechte se unášet a užívejte si každý krok…

NEROLI – POMERANČOVÝ KVĚT
Svěží květinová vůně s hořkým nádechem. Je jeden z nejúčinnějších olejů na zklidnění a proti depresi, ulevuje při náladovosti, nervovém přepětí či melancholii (způsobující i impotenci či frigiditu), pomáhá při arytmii, palpitacích, nočním pocení, vysokém tlaku.

PALMORŮŽOVÁ
Svěží, sladce růžová vůně s jemným bylinným nádechem. Má zchlazující účinky a podporuje regeneraci pokožky (akné, suchý ekzém, lupenka, plísně), zchlazuje horkost v žaludku (gastritida, vředy, kyselost), pomáhá při zánětech v močopohlavním ústrojí, palpitacích, úzkosti a nočním pocení.

PETITGRAIN (POMERANČOVÉ LISTÍ )
Čerstvá květová vůně s dřevito-bylinnými podtóny. Olej kombinuje účinky pomeranče a neroli, je vhodný pro zažívací potíže nervového původu, harmonizuje srdeční činnost a nervový systém (nespavost, nervové napětí, podrážděnost), povznáší a působí antidepresivně.

POMERANČ HOŘKÝ
Svěží pomerančová vůně s hořkým lehce květinovým nádechem. Jeden z hlavních protikřečových olejů, který pomáhá při žaludeční nevolnosti a podporuje vylučování žluči (zažívací bolesti, zvracení, pálení žáhy, podrážděný tračník, bolesti hlavy), ulevuje při neklidu, úzkosti a depresi.

POMERANČ SLADKÝ
Svěží typická pomerančová vůně. Jeden z hlavních protikřečových olejů, který pomáhá při žaludeční nevolnosti a podporuje vylučování žluči (zažívací bolesti, zvracení, pálení žáhy, podrážděný tračník, bolesti hlavy), ulevuje při neklidu, úzkosti a depresi, má více harmonizační působení než pomeranč hořký.

RŮŽE DAMAŠSKÁ
Růžový olej je královnou esenciálních olejů. Patří k nejdražším olejům a už velmi malé množství má vysokou účinnost. Léčí po stránce emocionální (smutek, rozmrzelost, žárlivost, pocit vlastní nejistoty, podráždění a vlastní nespokojenost se sebou). Má výrazně ženskou polaritu, pomáhá při řadě ženských obtíží od nepravidelné či bolestivé menstruace až po přechodové potíže, působí při úzkosti a depresích. Harmonizuje emoce a srdeční činnost, podporuje ženskost a hloubku mateřství. Má jemný, ale výrazný účinek na vaskulární, trávicí a nervový systém. Může regulovat ženské funkce, sexuální problémy a působit jako jemné tonikum pro problémy s játry, žlučníkem, slezinou a dělohou. Je zvláště prospěšný pro léčbu všech problémů s pokožkou. Léčí záněty očí (potíráme kolem). Jeho vůně je plná, sladká, květová s čerstvými zelenými podtóny.

RŮŽOVÉ DŘEVO
Jemná květinovo-dřevitá vůně. Vyrovnává a harmonizuje duševní rovinu. Má omlazující a regenerační účinky na pokožku, uvolňuje svalovou ztuhlost, navozuje pohodu, působí proti bolestem hlavy a uklidňuje.

SLONÍ JABLKO
(Feronia elephantum)
Plody i celá rostlina je součástí Ayurvédské medicíny. Plodům se přiznávají pozitivní účinky na posílení srdce a mozku. Rovněž se užívá při střevních onemocněních (např- úplavice, průjem atd…). Extrakt z plodů se aplikuje při cukrovce a anorexii. Vůně oleje připomíná bohatou svěží vůni zeleného jablka s broskví. Při aplikaci na kůži má čistící a tonizující účinky. Vysoký podíl aminokyselin a antioxidantů může tento olej brzy katapultovat na přední místa v kosmetickém průmyslu. Strom pochází z Indie, Srí Lanky a Indočíny. Listy a květy, zavánějící anýzem, se dávají jako odvar na posílení žaludku. Plodem je kulatá bobule průměru až 10cm. Uvnitř je moučná dřeň s trochou tekutiny. Vydává ale příjemnou ovocnou vůni a má sladkokyselou chuť. Uvnitř jsou také světlehnědá oválná semena velikosti kolem 0,5cm. Feronia byla bohyně lesů; přeneseno na tento strom vzhledem k tomu, že náleží ve Vých. Indii k nejpěknějším lesním stromům. Tento plod, jelikož roste běžně v pralesích, bývá vyhledavanou pochoutkou slonů a opic. Odtud získal pojmenování Sloní jablko.

SMRK
Pryskyřičná, lesní, jehličnatá vůně. Má antiseptické, antibakteriální, protikřečové, prokrvující a protizánětlivé účinky, je účinný zejména na dýchací, močový a oběhový systém. Tiší kašel, usnadňuje vykašlávání a zmírňuje zahlenění. Zmírňuje bolesti, pomáhá při revmatismu, artritidě, bolestech svalů a kloubů. Zmírňuje stres spojený se slabostí, je výborným posilujícím prostředkem při únavě a vyčerpání, zvyšuje imunitu. Je vhodný pro vzpruhu při psychické skleslosti.

VANILKA V JOJOBĚ
Vzácné a drahé éterické oleje smíchané s jojobovým olejem představují možnost, jak využít vzácné vůně jako přírodní olejový parfém nebo jak si pořídit nákladný éterický olej za přijatelnou cenu. Nosný jojobový olej je zároveň cenným pěstícím prostředkem pro každý typ pleti. Vanilka je využívaná zejména pro svou vůni. Probouzí nové touhy, smyslnost a kreativitu. Navodí pocit dobré nálady.

VERBENA CITRONOVÁ
Aloisie trojlistá zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu, tachykardie, napomáhá regenerovat a ochraňovat buňky. Harmonizuje činnost srdce, upravuje činnost plic, žaludku, zažívání. Vůně je lehce svěží, citronová, sladká, lehká. Má protiplísňové, antidepresivní, antivirové, antibakteriální, adstringentní, sedativní, tonizační, relaxační, digestivní, detoxikační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky. Celkově zklidňuje psychiku a odstraňuje stres. Obsažený cineol omezuje množení chřipkových virů, plísně Candida albicans, Escherichia coli a geraniol má vliv na různé parazity.

VETYVER
(Vetiveria zizanoides). Vytrvalá zemito-dřevitá vůně se sladkokyselými podtóny. Brzdí růst choroboplodných zárodků, celkově uklidňuje a harmonizuje, obnovuje vnitřní síly po fyzické námaze, ulevuje při revmatizmu a svalových bolestech, zklidňuje, pomáhá při úzkosti a depresi. Má zchlazující účinky, posiluje slinivku a zažívání (únava, slabost, nechutenství, úbytek hmotnosti, anémie, anorexie ), vyvolává a upravuje menstruaci, posiluje imunitu. Esenciální olej z vetiveru působí příznivě na kožní problémy (akné, infekce, ekzémy, lupénka).