LÉČIVÁ ENERGIE DRAHOKAMŮ

Každý drahokam představuje koncentrované silové pole, které vyzařuje vibrace, které mohou na citlivého člověka intenzivně působit. Vše ve vesmíru neustále kmitá – planety, lidé, rostliny, barvy, tóny i krystaly. Existují určité krystaly a energetická centra v lidském těle( čakry), jejichž frekvence jsou podobné a proto na sebe reagují. Krystaly – drahokamy i polodrahokamy – působí prostřednictvím barevných vibračních frekvencí na čakry, které mají stejnou barevnou vibraci a pomáhají je harmonizovat.

Drahokamy se dříve používaly jako šperky, nebo v léčivých nápojích či mastech. Nápoje byly aktivovány ponořením specifického kamene do nádobky a přebíraly jeho kvality. Používala se k tomu čistá pramenitá voda. Do mastí a tinktur byl přidáván prášek z drahých kamenů s cílem získat jejich energetické vibrace. Vysoce postavení kněží, velmoži a králové nosili na těle a na oděvech množství drahokamů, aby využili jejich energetického silového pole. Vzácné drahokamy byly vsazovány do královských korun a šperků.

Barvy násobí vyzařování krystalů při jejich nošení a při léčbě jimi a podporují i působení na příslušná energetická místa – čakry.

ČIŠTĚNÍ KAMENŮ

Je možné několika způsoby: namočit přes noc v pramenité vodě a mořské soli , nebo očistit pod proudem tekoucí studené vody, nebo dát krystal do suché mořské soli na 1 den.

Nabíjet je pak vhodné kameny na slunci nebo měsíci.

ACHÁT – je druh chalcedonu, kryptokrystalického křemene, v různých barevných variacích, v kombinaci barev hnědé, oranžové, červené, bílé, modré, šedé i zelené. Jsou to např. Zelený mechový, ohnivý, modrý krajkový, šedý Botswanský, bílý stromečkový, a další. Achát posiluje tělo a mysl, je to účinný léčivý kámen, který se používá ve spojení s barvami pro příslušné čakry (červená pro kořenovou, oranžová pro sakrální, žlutá pro solar plexus, zelená pro srdce, světle modrá pro hrdlo, tmavomodrá pro třetí oko, fialová či purpurová pro korunní čakru).
Páskovaný achát – v barvách hnědé a světle žlutohnědé se světlými proužky. Je všelék, léčí tělo, mysl i ducha. Je dobrý pro kůži, žaludek, tlusté střevo, játra, slezinu a ledviny. Zlepšuje paměť a koncentraci, ochraňuje před negativitou.
Botswanský achát – světle modré a šedé kudrlinky. Zklidňuje nervy, zbavuje depresí.
Mechový achát – zelený nebo zelený s bledě modrými či bílými inkluzemi. Krystal zahradníků, očišťuje pozvolna a postupně. Podporuje růst nových zdravých buněk a tkání v těle, potlačuje infekce kůže a zbavuje chřipky a nachlazení. Ochraňuje auru, pomalu přiláká peníze nebo povýšení.
Stromečkový achát – bílá se zelenými vrostlicemi, podobnými stromům, nebo se žilkami. Upevňuje rodinné kořeny, v práci vede k postupnému úspěchu a prosperitě, ochraňuje při cestování letadlem i autem. Ulevuje při problémech s kostmi a žilami v těle. Hodí se k čerpání moudrosti ze stromů.
Modrý krajkový achát – barvy namodralé s bílými krajkovými žilkami, někdy je označován jako chalcedon. Pomáhá k vyrovnanosti, je to kámen smíření, usnadňuje komunikaci. Pomáhá při bolestech v krku, hlavy, zbavuje stresu, snižuje vysoký krevní tlak, zmírňuje alergie kůže, problémy s kostmi a štítnou žlázou. Chrání energiii nositele.
Červený achát – vnáší do života sílu ke změnám, vyburcuje k akci, poskytne energiii k dokončení úkolů. Dobíjí energii a zbavuje auru nečistot. Pomáhá při krevních a střevních potížích, urychluje metabolismus. Je vhodný k hojení popálenin, opařenin a akutních zánětů kůže.
Ohnivý achát – má zářivé, měňavé odstíny oranžové, červené a hnědé barvy. Je to kámen astrologů. Dodává pocit bezpečí a ochrany. Pomáhá při vleklých nemocech a celkové ochablosti, spálí nemoci, tvoří ochranný štít kolem aury.

AKVAMARÍN – je kámen moře a cestování, symbolizuje odvahu. Pomáhá věci dokončovat, zlepšuje sebevyjádření, zvyšuje citlivost a vnímavost. Podporuje intuici, jasnozřivost, meditace a vizualizace o Atlantidě a Lemurii, vyrovnává čakry, čistí auru a tvoří pro ni ochranný štít. Pomáhá párům upevnit pouto lásky, dětem s výukou plavání, ulevuje při panice a fobiích, zbavuje strachu ze zubařského křesla. Ulevuje při bolestech v krku, zubů, dásní, při potížích se štítou žlázou, se zažíváním, s ledvinami, močovým měchýřem a inkontinencí. Zlepšuje zrak, pomáhá při senné rýmě, při cestovní nevolnosti a při nachlazení.

AMETRÍN – kombinuje vlastnosti ametystu a citrínu. Spojuje tělesný svět s vyšším vědomím, naplňuje světlem a životem. Sjednocuje mužskou a ženskou energii, rozvíjí tvůrčí schopnosti, čistí a vyrovnává auru. Odstraňuje blokády na fyzické i psychické úrovni, pomáhá zbavit se zlozvyků a závislostí. Ametrín podporuje kontakt s anděly, nanebevzatými mistry i se zvířaty. Je vhodný pro dospívající děti i zvířata. Brání nositele před psychickými útoky, otevírá třetí oko, napomáhá věštění a léčbě. Čistí krev, posiluje imunitní systém, zklidňuje rozrušení, deprese, poruchy trávení, bolesti hlavy.

AMETYST – je křemen s velkými krystaly, průhledný nebo poloprůhledný, v barvě od bílé, přes bledě fialovou po sytě purpurovou. Je to jeden z nejúčinnějších krystalů,má největší ochranné schopnosti a harmonizuje nositele i své okolí. Hodí se pro všechny druhy léčení, rozvíjí naše skryté vlohy a schopnosti, je velmi vhodný k meditacím a léčení na dálku. Pomáhá při léčbě různých závislostí, při nespavosti, bolestech hlavy a potížích s játry. Chrání před negativními vlivy techniky (je dobrý k počítači), před patogenními zonami (dát na místa, kde se necítíme příjemně a do blízkosti dveří a oken).

APATIT – posiluje zuby a kosti, pomáhá při hubnutí, uspořádání si myšlenek, zlepšuje paměť a koncentraci. Urovnává složité vztahy v práci i doma, snižuje stres. Je vhodný pro meditaci, jasnozření, jasnocítění, práci s minulými životy. Pojí nás se zemskou energií, zlepšuje duchovní komunikaci se zvířaty, ptáky a vodními živočichy.

AVENTURÍN – je neprůhledný druh křemene, obsahuje sídu, která mu může dodat kovový, duhový nádech. Většinou je zelený, občas červený.
Zelený aventurín
– barvy světle až tmavě zelené, často středně zelená. Někdy se slídou uvnitř, která vytváří kovový nádech. Je dobrým zdrojem zemské energie, chrání naši auru, dodává víru ve vlastní talent.  Zlepšuje tělesnou kondici, zrak, plodnost, zklidňuje úzkost, paniku i nepravidelný srdeční rytmus. Podporuje plodnost a pomáhá léčit urologické a pohlavní potíže. Pomáhá při kožních problémech a alergiích, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, léčí zánětlivá onemocnění a bolesti. Zlepšuje jasnovidnost a přináší bohatství a peníze.
Červený aventurín – barvy červené, oranžové a broskvové. Je to kámen rovnováhy, pomáhá ke zhubnutí, zlepšenému spalování tuků, snížení cholesterolu, při ekzémech a plísních kůže.

CITRÍN – je křemen barvy zlatožluté, medové, tmavě oranžové až zlatohnědé. Je nazýván slunečním kamenem, přináší do života hojnost a prosperitu. Zvětšuje sebedůvěru, harmonizuje a přináší radost ze života, vnitřní klid, zdraví, bezpečí a hřejivé teplo. Oživuje kreativitu a projasňuje naši mysl. Harmonizuje imunitní systém, čistí  krev a střevní trakt, léčí horní cesty dýchací. Pomáhá játrům, slezině, žlučníku a zažívání, ulevuje bolestem zad a problémům s kůží a alergiemi. Odhání temnotu a noční můry, prosvětlí všechna tmavá místa v domě. Přemění negativitu v pozitivní energii.

FLUORIT – má různé barevné odstíny, od modré přes zelenou, čirou, růžovou, purpurovou, fialkovou a žlutou. Obvyklé je i zonální střídání barev. Pozvedá energii, spojuje nás s vyšší vibrací, podporuje vnímání aury, bystří pozornost a koncentraci. Je to mocný léčivý kámen, detoxikuje a harmonizuje celý systém. Podle svých barev odstraňuje blokády čaker, zonální (duhový) lze použít na všechny čakry.
Čirý fluorit – je též mocný léčitel, zvyšuje energii, pomáhá ke spolupráci mezi lidmi. Posiluje zuby, kosti, zrak, ulevuje při artroze, nachlazení a potížích s dutinami a kůží.
Modrý fluorit – zjemňuje a zjasňuje vjemy našich smyslů. Léčí i předchází nemocem horních cest dýchacích. Podporuje náš duchovní vývoj.
Purpurový fluorit – pomáhá uzemnit energii a zlepšuje soustředění.  Bystří pozornost a koncentraci. Zbavuje napětí, bolestí hlavy, uší, dutin, krku a zvyšuje odolnost vůči nachlazení a chřipce. Pohlcuje negativní vibrace, je vhodný k meditacím a ke spojení s archanděly.
Zelený fluorit – léčí a detoxikuje, položený na srdce vyčistí a dobije energií všechny čakry. Pomáhá absorbovat živiny, zlepšuje krevní oběh, zuby, kosti, činnost plica sleziny, pomáhá při artritidě, bolestech v krku, pálení žáhy a nespavosti. Snižuje stres, zlepšuje hojení jizev na těle i na duši. Pomáhá při pms a menopauze. Zlepšuje a stabilizuje partnerské vztahy, je vhodný k meditacím a vizím o Atlantidě. Zesiluje účinky bylinek a jejich esencí, spojuje se sílou přírody.
Žlutý fluorit –  tlumí stres, řeší žaludeční problémy, podporuje 3. čakru – sebejistotu, sebevědomí, přitahuje do života hojnost.

GRANÁT – má různé odstíny červené barvy až hnědavě červené. Je to ohřívač, stimuluje tvořivost a zaměření na životní poslání, chrání před zloději a působí jako psychický štít na přelidněném místě. Pomáhá při léčbě krve, zvyšuje plodnost, pomáhá při revmatických bolestech kloubů a při žlučových kamenech. Zvyšuje imunitu.

HEMATIT – těžký kámen, barvy stříbřitě černé, ocelově šedé, také tmavě červené nebo načervenale hnědé , s červenými pruhy. Je to kámen rovnováhy, ochránce, pomáhá při právních sporech, zvláště při sousedských sporech nebo sporech o stanovení hranic. Je vhodný pro psychickou sebeobranu, ochranu hranic a domova, pomáhá překonat strach z létání. Je vhodný k samoléčbě – nad bolestivým místem vytáhne bolest, nemoci, slabost svalů a pomáhá při léčení nemocí krve a zmírňuje příliš silnou menstruaci.

HOWLIT ( magnezit )- barvy matné bílé s černými či šedými pruhy. Podporuje otevřenou, nekonfliktní komunikaci, je to kámen prevence a chrání uživatele či léčitele, kteří zanedbávají své zdraví. Zvyšuje účinky léčení a fitness programů. Pomáhá se vstřebáváním minerálů, s kostmi a zuby. Modrý howlit ( tyrkenit) – je barvený. Je to levnější forma tyrkysu. Pomáhá znásobit majetek, urychlí cestu k úspěchu, dodává sílu a odvahu. Přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, horní části páteře a šíje a ulevuje při infekcích krku a mandlí.

JADEIT – jeden z nejuctívanějších kamenů Dálného východu, symbol  těhto ctností – moudrosti, spravedlnosti, milosrdenství, skromnosti a odvahy. Podporuje lásku, mír, harmonii, toleranci, meditaci a vnitřní vyrovnanost. Pomáhá při léčbě infekčních nemocí, žloutenky, chřipky, léčí zažívací a žaludeční potíže a snižuje vysoké teploty. Harmonizuje nervový a imunitní systém, funkci srdce, krevního oběhu, sleziny, jater a ledvin a uvolňuje písek a kameny z močových cest. Tiší bolesti hlavy a migrény. Ochraňuje před negativitou druhých a pomáhá odhalit vlastní léčivé schopnosti.

JASPIS – je druh chalcedonu, vyskytuje se v různých barevných variantách – červené, hnědé, růžové, zelené, žluté, modré, purpurové, ryolit – zelený se sklovitými vrostlicemi, brekciový – červený s černými, či hnědými kamennými inkluzemi,písečný – žlutý,skvrnitý, dalmatinský – s černými tečkami na světlém pozadí, leopardí – hnědé, šedé a pískové skvrny připomínající leopardí kůži, mookait – různě velké skvrny v barvě žluté, oranžové, hnědé, béžové, bílé, zelené a vínové. Všechny jaspisy účinně absorbují bolest a působí jako přenašeč zemské energie a na vyrovnávání a léčení čaker.
Jaspis červený – je ochránce před fyzickou hrozbou a psychickým útokem. Odvrací nehody a smůlu. Je to kámen plodnosti, pomáhá při menstruaci a potížích při menopauze. Prohřívá studené končetiny, bolavé klouby a svaly, pomáhá čistit krev. Rozproudí energii, působí proti únavě a zlepšuje náladu.
Jaspis dalmatinský – černé tečky na světlém pozadí- čistí a nabíjí energií aurické pole. Zlepšuje stav vnitřních orgánů, pomáhá při zácpě a podrážděných vnitřnostech. Zvyšuje loajalitu v rodině i v práci, potlačuje rivalitu. Je vhodný pro práci se zvířaty (pro veterináře), pomáhá překonat strach ze zvířat, hodí se k telepatické komunikaci se zvířaty a pro ně i jako ochranný amulet.
Jaspis leopardí – skvrny hnědé, šedé a pískové barvy připomínají kožich leoparda. Je to kámen šamanů, spojuje s totemovým zvířetem. Je to kámen regenerace, očisty, odvodnění, posiluje a reguluje funkci jater, žlučníku a ledvin. Pomáhá při problémech s kůží, podporuje rychlé hojení ran, pokousání hmyzem či zvířetem. Urychluje citové hojení po nervovém zhroucení či traumatu. Posiluje pouto mezi zvířaty a dětmi, zlepšuje telepatickou komunikaci s kočkami.
Jaspis obrázkový (písečný) je variací zemitých tónů, jako je hnědá,žlutá, zelená a červená, a vypadá jako zvláštní krajina. Čistí tělo, chrání před toxiny, pomáhá při chronických bolestech zad, ke zklidnění.
Jaspis zelený – pomáhá vstřebávat živiny z potravin, pomáhá při dýchacích potížích spojených s počasím, brání hromadění tekutin v těle. Ulevuje při nachlazení, chřipce a obnovuje biorytmus. Přitahuje peníze i štěstí.
Jaspis žlutý – prospívá zažívacímu systému, játrům, žlučníku a tlustému střevu. Ulevuje při žaludeční nevolnosti, nadýmání a chronických potížích. Zabraňuje pomluvám.
Mookait – jaspis se směsí barev žluté, oranžové, hnědé, béžové, červené, vínové, bílé a zelené. Je to kámen matky země GAIA, pomáhá tělu, aby se samo léčilo, očišťuje krev, posiluje imunitní systéma urychluje hojení ran. Zklidňuje bolesti žaludku, mírní problémy se žlázami a tekutinami v těle a pomáhá při kýle. Léčí planetu a chrání nás před veškerou negativitou. Pomáhá při stěhování a větších renovacích v domácnosti.
Ryolit – jaspis prstencový – bývá zelený se sklovitými bílými vrostlicemi. Jeho kulaté barevné vzory stimulují cirkulaci dechu a pohyb energie. Pomáhá nám sladit se se svým tělesným a duševním rytmem. Harmonizuje rodinný život, podporuje imunitní systém, harmonizuje srdeční rytmus, trávení, činnost žláz a pomáhá při kožních potížích.

KALCIT – má různé barevné varianty – bezbarvou, bílou, smetanovou, medovou, žlutou, oranžovou, hnědou, modrou, zelenou, růžovou, šedou. Kalcit pozvedá energii těla, pomáhá s vyrovnáváním čaker. Ve všech barevných variantách uvolňuje napětí v příbuzenských vztazích i na pracovišti, čistí osobní negativitu a zvyšuje odolnost vůči nepřátelským vibracím.
Čirý a bílý –  podporují duševní vývoj, odstraňují předsudky a staré nefunkční vzory. Posilují kosti, aktivují imunitní systém, regulují látkovou výměnu a srdeční činnost, mírní žaludeční a střevní potíže. Čistí pleť, posilují zubní sklovinu.
Hnědý – působí jako stabilizátor, pomáhá zvážit a uspořádat si priority (vhodný pro rodiče a podnikatele).
Krémový – barva krémově žlutobílá, harmonizuje city a dodává pocit lehkosti.
Medový – světle hnědý – pomáhá očistit od toxinů.
Modrý – pomáhá odstraňovat bolesti kloubů, nervů, hlavy, bolesti v krku, pomáhá rychlému hojení, při horečkách, popáleninách i spáleninách od slunce. Posiluje sebevědomí a vůli. Léčí funkci štítné žlázy.
Oranžový – vytváří příjemnou, vstřícnou atmosféru a přináší zájem a úctu ke svému tvůrčímu projevu. Pomáhá při potížích se žlučníkem, játry nebo slezinou, ulevuje při bolestech svalů a harmonizuje ženské hormony.
Zelený – pomáhá předcházet infekcím a zbavit se jich, navozuje klidnou atmosféru doma i v práci. Reguluje srdeční rytmus a krevní tlak, snižuje teplotu.
Žlutý –podporuje tvořivé myšlení, intuici a inspiraci, pomáhá páteři, kostem, slinivce, slezině, při detoxikaci ledvin a osteoporoze (odvápnění kostí).

KARNEOL – je typ chalcedonu, v barvě průsvitné oranžové až červené, někdy žluté či hnědé. Je to kámen odvahy, plodnosti, zmírňuje premenstruační syndrom a příznaky menopauzy. Zahřívá a čistí krev a ledviny, zvyšuje fyzickou sílu. Vytváří rovnováhu mezi mentálním soustředěním a tvořivou inspirací a umožňuje realizaci našich vizí. Je vhodný pro umělce. Přináší hojnost, pomáhá při nakupování i prodeji. Chrání před ohněm, bouřkou a zlomyslnostmi všeho druhu.

KŘEMEN – je kámen slunce, zdraví, bohatství a štěstí. Má různé barevné varianty, od čiré (křišťál), přes modrou, zelenou, růžovou (růženín), kouřovou (záhněda) až po sytě oranžovou. Křemen přitahuje do života požehnání všeho druhu, harmonizuje energie a chrání.
KŘEMEN  MODRÝ – posiluje imunitní systém a štítnou žlázu, pomáhá vstřebávání vitamínů a minerállů, čistí dutiny, snižuje horečku a pomáhá při úžehu a úpalu. Čistí auru, zbavuje pocitu úzkosti a zlepšuje zrak. Povzbuzuje hudební projevy a zpěv. Je to kámen jasnovidců, pomáhá spojení se srdcem a božskými energiemi.

KŘIŠŤÁL – čirá odrůda křemene, je nazýván kamenem  božského světla, duchovního poznání, čistoty, trpělivosti a moudrosti.  Je v něm obsaženo celé spektrum barev jako v duze, působí jako zesilovač a urychluje výměnu energií – negativní odebírá a pozitivní nás nabíjí. Ochraňuje nás před veškerou negativní energií, čistí a chrání naši auru, odstraňuje blokády a disharmonie. Je to universální léčitel, vhodný k léčbě všech bolestí a k harmonizaci všech čaker. Rozvíjí vrozené duševní, kouzelnické a léčivé schopnosti. Vyrovnává a neutralizuje patogenní zony, oživí doma temné kouty a je skvělým protikladem k umělému světlu v práci a elektrosmogu. Harmonizuje mezilidské vztahy.

KŘIŠŤÁL S RUTILEM (rutilový křemen), nebo také VENUŠINY VLASY. Jde o křemen s vrostlými žilkami rutilu, zlatožlutými až hnědočervenými jehličkami. Říká se mu též andělský kámen, protože podporuje spojení s anděly strážnými a s andělskou moudrostí. Přináší harmonii, krásu a útěchu, chrání před strachem, depresí, negativními vnějšími vlivy, podporuje upřímnost, přímočarost a cílevědomost. Také posiluje víru v sebe a pomáhá projít životními změnami. Aktivuje jasnovidné schopnosti a duchovní růst, léčí nemoci horních cest dýchacích, regeneruje mozkové buňky, cévy a žíly a posiluje svalstvo a kosti. Podporuje funkci štítné žlázy a  imunitní systém.

KŘIŠŤÁL S TURMALÍNEM –je křemen s vrostlicemi černého turmalínu a představuje harmonii protikladů, jako jin a jang. Je zde jasně vidět, že bílá a černá nemusí stát v opozici, ale mohou se doplňovat a spolupracovat. Turmalín pomáhá osvětlit temná místa v nás, vynést je na povrch, zpracovat a tím trvale uvolnit a křišťál nám dává sílu a odhodlání tímto procesem projít .Vrací tělu, mysli i duši rovnováhu,léčí jizvy, ulevuje při bolestech hlavy a dutin. Pomáhá urovnat malicherné spory a je výborným zdrojem vitality při únavě. Očišťuje domov od negativních energií z minulosti.

LABRADORIT – kámen intuice, meditace a aury. Pomáhá uvolnit a zpracovat bloky z minulosti, podporuje kreativitu a uskutečnění našich cílů, rozšiřuje nám obzory. Mírní pocity chladu, chrání před nachlazením, snižuje vysoký krevní tlak, bolesti páteře a kloubů, stabilizuje srdeční rytmus, posiluje imunitu. Chrání naši auru, nejlépe působí samostatně, neměl by se kombinovat s jinými minerály.

LAPIS LAZULI – Lazurit – je barvy středně modré až po královskou modř, fialovomodré, azurové až po zelenomodrou, někdy je to směs modrých barev se zlatými skvrnkami pyritu. Byl považován za kámen bohů. Otevírá třetí oko a rozšiřuje naše vnímání. Pomáhá při bolestech hlavy a migrenách, onemocněních kůže, potížích s lymfatickými žlázami, s ušima, očima a zklidňuje nervový systém, záněty a bolest. Přináší spokojenost, důvěru ostatních a duševní ochranu.

LÁVA – barva černá, hnědá nebo šedá, také modrá. Láva je magická, představuje směs čtyř prvků. Je to magický kámen, sopečného původu, který chrání domov před blesky, ohněm a vetřelci. V práci chrání proti pomluvám a absorbuje negativní vibrace. Je vhodná pro chronická onemocnění kůže, vyrážky a alergie všech druhů. Zahání menstruační křeče.

OBSIDIÁN VLOČKOVÝ – je sopečné sklo, v němž se objevují šedé živcové inkluze. Barva je černá s bílými místy- vločkami. Je obdobou symbolu jin a jang, poskytuje ochranu a bohatství. Zlepšuje krevní oběh, spalování tuků, podporuje regeneraci buněk a kůže, utišuje migrény a deprese. Zvyšuje nízký krevní tlak a prokrvuje pokožku. Odstraňuje bolest a nabije nás energií. Dodává sebedůvěru a sílu odolávat nepohodě a posiluje imunitu.

OKO TYGŘÍ, BÝČÍ, SOKOLÍ – je neprůhledný druh křemene s odrazem světla v měňavých páscích. Bývá v různých barevných variantách, jako zlatohnědé tygří oko, červené býčí oko a šedavě modrozelené jestřábí (sokolí) oko, nebo v jejich směsích (multicolor). Spojuje v sobě moc slunce a země a přináší štěstí a bohatství.
Býčí oko – červená varianta tygřího oka. Zlepšuje jasnozřivost, přitahuje domů peníze i štěstí. Posiluje sebedůvěru, paměť i koncentraci a chrání před útoky a nehodami. Pomáhá obnovit přirozený rytmus menstruačního cyklu, uvolňuje svalová napětí a křeče, zvyšuje potenci, zostřuje zrak.
Jestřábí (sokolí) oko – šedavě modrá nebo zelená varianta tygřího oka. Podporuje cestování, hlavně létání, pomáhá při potížích s očima, čistí dutiny a ucpané nosní cesty. Ulevuje při bolestech páteře, šíje a nohou a zlepšuje pohyblivost.  Mírní silné bolesti hlavy a migrény. Chrání před škodlivými účinky rtg záření. Podporuje větší toleranci k ostatním lidem, pomáhá nahlédnout  vlastní slabiny a poučit se z nich, zlepšuje vnímání vlastního těla.
Tygří oko – medové se zlatohnědými pruhy. Přináší štěstí, peníze, zdraví a spokojenost, chrání před zlem. Posiluje vůli a koncentraci a učí nás rozvaze a samostatnému rozhodování. Zklidní rozrušeného a jemně dobije energii vyčerpaného člověka. Pomáhá uvolnit závislosti, zahřívá revmatické klouby a kosti a zvyšuje celkovou vitalitu organismu. Pomáhá při potížích s trávením, žaludkem a žlučníkem, mírní bolesti hlavy a migrény, podporuje funkci jater. Je hybnou silou při cvičení a detoxikaci, protože podporuje vytvoření stabilního pomalého rytmu, vedoucího k úspěchu.

OPÁL –  sjednocuje biorytmus, obnovuje chuť k jídlu, zvyšuje radost ze života, podporuje tvořivost a sebevědomí. Pomáhá při sebevyjádření tancem, jogou a tai či, prohlubuje sílu spojení při tantrickém sexu. Zesiluje charakterové vlastnosti. Negativní energii vstřebá, ale je třeba jej ihned očistit, aby ji nevrátil zpět.

PERLA –  drahokam moře, je symbolem čistoty, proměny a krásy. Přitahuje prosperitu. Harmonizuje naše tělesné rytmy s přirozenými cykly měsíce a ročních období. Je obzvláště vhodný pro ženy, protože upravuje i hormonální cykly a biorytmy. Ulevuje při duševním přetížení. Podporuje romantickou lásku, harmonizuje atmosféru doma i na pracovišti.

PREHNIT – je kámen bezpodmínečné lásky a pomáhá léčit léčitele. Zlepšuje vizualizaci a prohlubuje meditaci pro spojení s vyšším Já a archandělem Rafaelem a dalšími duchovními bytostmi. Zvyšuje jasnozřivost, cestu duchovního růstu. Vytváří ochranný štít, přináší klid a soulad s přírodními silami. Je to kámen vhodný pro Feng Šuej – revitalizuje okolní prostředí, pomáhá se zbavit nepotřebného a uspořádat to, co zůstalo. Pomáhá při diagnostice, odstraňování vad řeči. Odstraňuje z těla toxiny, zlepšuje metabolismus, snižuje vysoký krevní tlak, pozitivně působí na ledviny, močový měchýř, ramena, hruď a plíce. Uklidňuje hyperaktivní děti a zvířata, pomáhá se postavit sám za sebe.

RŮŽENÍN – je růžový křemen. Je to kámen lásky a srdce, něžnosti, přátelství a přináší usmíření, toleranci a trpělivost. Prohlubuje naši vnímavost k hudbě, oživuje  naši fantazii, tvořivost a schopnost vhledu. Zmírňuje bolest a napětí, snižuje stres, žal, strach i zlost, zahání noční můry. Dokáže uvolnit potlačované emoce. Napomáhá léčení a otevírání srdce, posiluje lásku k sobě, vnitřní mír, klid a léčení. Chrání před elektrosmogem.

RUBÍN  V  ZOISITU – je stabilizující krystal, který zpomaluje příliš rychlý puls a tlukot srdce, léčí záněty průdušek. Pomáhá udržet rovnováhu těla i mysli v době stresu, chrání před infekcemi a viry, ulevuje při zánětech. Snižuje překyselení těla, zvyšuje plodnost u žen a u mužů potenci. Pomáhá překonat smutek ze ztracené lásky a zklidňuje vášnivé debaty. Podporuje vizualizaci a vedení skupiny.

SODALIT – je kámen barvy tmavě modré s bílými kalcitovými skvrnami, občas indigově modrý. Je to universální léčivý krystal, který chladí. Posiluje koncentraci, pohlubuje intuici, pomáhá v umělecké tvorbě s inspirací. Podporuje naši sebedůvěru . Snižuje kravní tlak a rychlý puls, vyrovnává hladinu cukru v krvi, podporuje správnou funkci lymfatických žláz a hypofýzy. Pomáhá při zánětech, popáleninách, potížích s ušima, krkem, dutinami, ústy a štítnou žlázou.

TYGŘÍ ŽELEZO – je kámen složený z jaspisu, hematitu a tygřího oka. Přináší vitalitu, dodává energii při vyčerpání, duševním vyhoření. Podporuje tvůrčí a umělecké schopnosti, probouzí skrytá nadání. Udržuje rovnováhu mezi červenými a bílými krvinkami a odvádí z krve toxiny. Působí dobře na kyčle, chodidla, posiluje svaly.

TYRKYS – barva světle modrá, nebo modrozelená. Talisman, léčitel a mocný nástroj šamanů. Očišťuje tělo od škodlivin, ulevuje při migrenách, bolestech v krku, revmatismu, artritidě, plicních onemocněních a nemocech hrudníku, astmatu a alergiích. Pomáhá při křečích a překyselení a je vhodný pro léčbu středního ucha a problémů s očima. Přitahuje úspěch a prosperitu, pohlcuje všechny negativní síly, obdarovává moudrostí svého nositele a zvyšuje věštecké schopnosti.

UNAKIT – barva mechová nebo olivově zelená a lososově růžová nebo červená. Je to kámen Marsu a Venuše, spojovaný s harmonickým manželským svazkem. Je to kámen partnerství a znovuzrození. Podporuje harmonické vztahy v lásce i v obchodě. Je vhodný pro samoléčení, jemně uvolňuje všechny blokace toku energií. Spouští samočistící procesy těla, uvádí do rovnováhy tělesné tekutiny, dýchání a metabolismus.

ZÁHNĚDA – kouřový(hnědý) křemen. Jeho temná zář spojuje Zemi a Nebe, materiálno a duchovno v harmonické jednotě. Ochraňuje domov i pracoviště, chrání řidiče. Obnovuje energii a optimismus, čistí čakry. Ošetřuje ledviny, nadledvinky, slinivku, pomáhá při nespavosti a zbavuje strachu. Léčí sklíčenost a depresi, posiluje nervy a tiší bolesti.