Kvality bylin lze uchovat naložením v rostlinném oleji (macerát) nebo v alkoholu (tinktura). Tyto produkty lze pak dále využít při přípravě přírodní kosmetiky nebo k podpoře domácího uzdravování. Je třeba dobře znát účinky a případné kontraindikace bylin a i délku vhodného používání (v případě tinktur) a to lze čerpat z mnoha odborných knih na trhu.

Obecně lze říci, že na olejové macerace je vhodné použít zavadlé až sušené byliny, na tinktury se mohou použít byliny čerstvé. Nakládání bylin probíhá několik týdnů, až měsíců metodou za studena, nebo v rozmezí dnů či hodin metodou za tepla. Osobně preferuji metodu za studena, přijde mi šetrnější. Vhodné rostlinné oleje k maceraci jsou Jojobový, Mandlový, Slunečnicový, Olivový, Sezamový i Kokosový. Macerovat se dají i pryskyřice, Vanilka, Káva i koření nebo směsi bylin.

Momentálně k výrobě domácí kosmetiky a masážních olejů a směsí používám maceráty z Levandule, Prvosenky jarní, Heřmánku, Chrpy, Měsíčku, Lípy, květů Černého bezu, Růže červené i bílé, Violky vonné i trojbarevné, Řebříčku růžového, Třezalky, Šanty kočičí, Kostivalu, Bazalky, Oregana, Mateřídoušky.

V procesu přípravy je Divizna, Vlčí mák, Helichrysum, květy Akátu, Levandule růžová i tmavě modrá, Bílá růže, Kadidlo, Pryskyřice z Pistacia Lentisku, pryskyřice z Borovice, pryskyřice z Višně, Vanilka.

Tinktury mám vytvořené z kořene Kostivalu, Pampelišky, Kurkumy, z Levandule, Brutnáku, Rozrazilu, Měsíčku, Hluchavky, Violky vonné, Rozmarýnu, Popence, Máty, Meduňky, Kokošky pastuší tobolky, Šalvěje, pupenů Vinné révy, Vanilky a v procesu přípravy je Divizna, Třezalka, Helichrysum, Vlčí mák, květ Šalvěje a Oregana.

Tam, kde je to vhodné je dobré zapracovat do přírodní kosmetiky i macerát i tinkturu, jsou tam pak obsaženy látky z bylin rozpustné v tucích i alkoholu.